Hoe krijg je aan het begin van het terrassenseizoen je horecateam compleet?

Personeel is schaars. De horeca heeft een slecht imago als werkgever. Twee gegevens in de arbeidsmarkt van nu. Probeer dan maar eens een team bij elkaar te brengen voor het nieuwe seizoen van je Terraseiland.

Anton van der Schot is bij Fort aan de Klop verantwoordelijk voor de personeelsplanning. En hij flikt het weer: ook dit seizoen staat er een fantastisch team met nieuwe en bekende gezichten.

Zeg Anton, wat is je geheim?

‘Ik heb geen geheim. Het is een kwestie van interesse tonen en je open stellen voor anderen. Bij mij gaat contact maken vanzelf.

Ik móet altijd gedag zeggen of een praatje maken als ik iemand tegenkom. Of op zijn minst een knikje geven om te laten merken dat ik iemand heb gezien.’

Anton: ‘Iedereen die gemotiveerd is, is welkom in ons team.’

‘Als ik een kandidaat spreek, ben ik oprecht nieuwsgierig wat die persoon doet en wat hij of zij belangrijk vindt op het werk, maar ook daar buiten. Daar vraag ik dus naar. En later kom ik er op terug.’

Die kandidaten komen vast niet vanzelf op gesprek. Waar haal je ze vandaan?

‘De meeste sollicitanten komen via via. Hun motivatiebrieven beginnen vaak met ‘Mijn zus heeft bij jullie gewerkt’, of ‘Een vriend tipte me dat jullie nog mensen zoeken’. Daar ben ik trots op, want dat betekent dat onze collega’s en oud-medewerkers ons aanbevelen bij vrienden en familie.

En dat doen ze natuurlijk alleen als ze zelf een positieve werkervaring bij ons hebben of hebben gehad. Dat heeft meteen een extra voordeel: kandidaten die via via komen weten al uit de eerste hand hoe het is om bij ons te werken. De eerste selectie is al gemaakt.’

Gaat het altijd zó gemakkelijk?

‘Ik ben heel blij als het zo gaat, maar daarmee heb ik het team nog niet compleet, nee. Er zijn ook collega’s van vorige seizoenen die in de winterperiode iets anders doen en in het voorjaar terugkomen.

En dan zijn we er nóg niet, maar gelukkig helpt onze marketingafdeling me bij de werving. Bijvoorbeeld met vacatures op onze website, berichten op LinkedIn, Instagram en Facebook en in onze nieuwsbrief. Als dat nodig is plaatsen we personeelsadvertenties en verspreiden we posters en flyers.’

‘Kandidaten die via via komen weten al uit de eerste hand hoe het is om bij ons te werken. De eerste selectie is al gemaakt.’

En op die vacatures reageren de sollicitanten die je zoekt?

‘Eh, blijkbaar. Nou ja, er reageren mensen op.’ Anton denkt even na.

‘Wat ik wil zeggen: er is geen beleid dat we een bepaald soort mensen zoeken. Iedereen die gemotiveerd is, is welkom en mag zichzelf zijn. We nemen mensen met en zonder ervaring aan en mensen die nog niet zo goed Nederlands spreken. We hebben collega’s die nog op school zitten en medewerkers die al jaren met pensioen zijn.

Dat is trouwens niets nieuws, dat is altijd zo geweest. Ik las dat laatst terug in het interview met onze vaste gast Mireille. Hoe bijzonder is het dat onze gasten opmerken – en vertellen – hoe divers en inclusief we werken?’

Goede mensen vinden is één ding, maar hoe houd je ze het hele seizoen of zorg je zelfs dat ze volgend jaar terug komen?

‘Door het ze naar hun zin te maken. Dat begint met ze goed in te werken, ze vertrouwen te geven en ze behoorlijk te betalen. Verder is het belangrijk om naar ze te luisteren, onze afspraken na te komen en het werk afwisselend te maken. We zijn flexibel met de werktijden, zodat de baan goed te combineren is met een studie of gezin.’

‘We nemen mensen met en zonder ervaring aan en mensen die nog niet zo goed Nederlands spreken. We hebben collega’s die nog op school zitten en medewerkers die al jaren met pensioen zijn.’

Behalve seizoensmedewerkers heb je ook vaste krachten in dienst. Hoe gaat dat samen?

‘Dankzij de vaste medewerkers komen de tijdelijke collega’s in een warm bad terecht. Ons bedrijf is niet heel groot, dus we kennen en helpen elkaar allemaal. Samen vormen we een hecht team. Dat maakt het wel lastig om bij de seizoensafsluiting afscheid te moeten nemen van een deel van de collega’s.

Ik vind het mooi als medewerkers zich ontwikkelen. Daar help ik ze graag mee binnen ons bedrijf. Soms komt het moment dat iemand bij ons niet verder kan groeien. Ik moedig die persoon dan aan om uit te vliegen. Dat is jammer voor ons, maar het individu staat voorop.

Zo vertrekt onze stagiair na de zomer. Hij kwam twee jaar geleden binnen als een timide scholier en begint straks als een zelfverzekerde student aan zijn vervolgopleiding. En daar hebben wij een beetje aan bijgedragen.‘

Dus, hoe krijg je volgens Anton je team van seizoenskrachten compleet:

1. Via via: maak van je (oud-)collega’s je ambassadeurs.
2. Onderhoud contact: vraag collega’s van eerdere seizoenen terug.
3. Adverteer om in contact te komen met nieuwe kandidaten.
4. Diversiteit en inclusie: beperk je niet tot één type werknemer, maar kijk welke talenten mensen hebben en hoe collega’s elkaar het best aanvullen.
5. Zorg goed voor je mensen: geef ze aandacht, luister naar ze en help ze in hun ontwikkeling.

Wil jij nu ook bij ons team?